Бъбреците и какво правят те?
Бъбреците са 2 органа с форма на боб, които са с дължина приблизително 10 см.
Разположени към задната част на корема, от двете страни на гръбначния стълб.
Те отстраняват отпадъчните продукти от кръвта. След това чистата кръв се трансферира обратно в тялото и отпадъчните продукти се отделят него, когато уринираме.
Камъни в бъбреците - нефролитиаза
Камъните в бъбреците са твърди маси или клъстери от кристали, които се образуват от минерали и други вещества (като киселини и соли) в пикочните пътища.
Те могат да бъдат малки като песъчинка или рядко, по-големи от топка за голф. Наричат се бъбречни камъни или още нефролитиаза.
Могат да се развият в единия или в двата бъбрека или в уретера (тръбата, която свързва бъбреците с пикочния мехур и отвежда урината от бъбрека до пикочния мехур).
В зависимост от размера на бъбречния камък (или камъни), може дори да не разберете, че имате такъв. Повечето (по-малките) могат да преминат през пикочните пътища в урината без симптоми. Големите - могат да бъдат изключително болезнени и да се хванат в уретера. Това може да доведе до усилване на уринирането и да ограничи способността на бъбреците да филтрират отпадъците от тялото ви, както и да причини кървене. Възможно е да доведе до бъбречни инфекции или бъбреците да не работят правилно, ако не се лекуват.
Може да отнеме до три седмици, докато камъните в преминат сами. Дори някои малки могат да причинят силна болка, докато преминават през пикочните пътища и излизат от тялото ви. Може да се наложи лекарска намеса, за да разбиете и премахнете камък, който не може да премине сам.
Запушен уретер и бъбречна инфекция
Камък в бъбрека, който блокира уретера, тръбата, която свързва бъбрека с пикочния мехур, може да причини бъбречна инфекция.
Това може да се случи, защото отпадъчните продукти не могат да преминат през запушването, което може да причини натрупване на бактерии.
Уролитиаза - процес на образуване на камъни в пикочните пътища
Механизмите, свързани с развитието на камъни в бъбреците, не са напълно изяснени. Като цяло се смята, че уролитиазата, процесът на образуване на камъни в пикочните пътища, причинява кристална агрегация, нуклеация и растеж на неразтворими частици.
Камъните могат да причинят различни симптоми, включително болка, обструкция, инфекция и кръвоизлив, чрез преминаването на камъни в системата на пикочните пътища.
Лечението и управлението на бъбречните камъни се основава на хирургични техники, като екстракорпорална литотрипсия с ударна вълна, перкутанна литотрипсия и трансуретерална литотрипсия. Тези операции са сложни и скъпи и не повлияват рецидива на камъните. Различни медикаменти се прилагат за предотвратяване на честотата на хиперкалциурия и хипероксалурия, които причиняват образуване на камъни, но те не са достатъчно обещаващи поради ограничената им ефективност и ниска поносимост.
Поради недостатъците на хирургичните техники и ограничения избор във фармакотерапията, проучването на нови фармакологични терапии за управление на камъни в бъбреците си струва. Различни лечебни растения с диуретична, спазмолитична и антиоксидантна активност упражняват инхибиращ ефект върху кристализацията, образуването на ядра и агрегацията на кристалите, което ги прави полезни за лечение на уролитиаза.
Различни проучвания предполагат, че диета с по-висок прием на зеленчуци и плодове играят роля в превенцията от тях. В тази статия ще обсъдим подробна информация за това какво са камъните в бъбреци, видове, начини на лечение, билки и диетични растения, техните основни химични съставки и възможните им механизми на действие.
Какво причинява камъни в бъбреците?
Отпадъчните продукти в кръвта понякога могат да образуват кристали, които се събират в бъбреците. Урината съдържа минерали, киселини и други вещества, като калций, натрий, оксалат и пикочна киселина. Когато имате твърде много частици от тези вещества в урината си и твърде малко течност, те могат да започнат да се слепват, образувайки кристали или камъни.
С течение на времето кристалите могат да се натрупат, за да образуват твърда бучка, подобна на камък. Бъбречните камъни могат да се образуват в продължение на месеци или години.
Това е по-вероятно да се случи, ако:
- Ако не приемайте достатъчно вода и други течности
- Ако приемате някои видове лекарства
- Ако имате медицинско състояние, което повишава нивата на определени вещества в урината ви
- Обикновено се образуват след натрупване на определени химикали в тялото
- Някои медицински състояния могат да доведат до необичайно високо ниво на тези химикали в урината ви
След като се образува камък в бъбрека, тялото ви ще се опита да го изхвърли, когато уринирате.
Колко често се срещат камъните в бъбреците?
Камъни в бъбреците (Нефролитиаза) е заболяване, което засяга хора от всички полове, раси и възрасти и се смята, че нараства в много страни по света. Наред с последиците от глобалното затопляне, начините на хранене могат да бъдат основен фактор, влияещ върху тези тенденции.
Около 1 на 10 души (10–12% от хората) в индустриализираните страни (10% от мъжете и 3% от жените) имат пикочни камъни през в определен момент от живота си. Те са най-често срещани при хора от мъжки пол на възраст от 30 и 40 до 60 години. Също и са по-често срещани сред белите хора.
Камъните в бъбреците повишават риска от развитие на хронично бъбречно заболяване с 60% и краен стадий на бъбречно заболяване с 40%, а папиларният бъбречноклетъчен карцином също е свързан с камъни в бъбреците.
Видове камъни в бъбреците
Съществуват различни по размери, форми и цветове бъбречни камъни. Някои са като песъчинки, докато в редки случаи други могат да нараснат до размера на топка за голф.
Камъните са кръстени на типа кристали, от които са съставени:
Калциеви камъни - най-често срещаният вид
Калциево-оксалатни и калциево-фосфатни са на основата на калций могат да се образуват, когато ядете храни с високо съдържание на оксалат или ниско съдържание на калций и не пиете достатъчно течности. Калциево-оксалатните са най-често срещаният тип камъни в бъбреците.
Камъни от пикочна киселина
Обикновено се причиняват от голямо количество киселина в урината.
Яденето на животински протеини (говеждо, птиче, свинско, яйца и риба) може да предизвика това състояние.
Струвитни камъни
Обикновено се причиняват от бактериална инфекция (като уринарната).
Повтарящите се инфекции могат да доведат до еленов рог, много голям камък в бъбрека, който обикновено трябва да бъде отстранен хирургически.
Цистинови камъни
Наследствено състояние, наречено цистинурия, причинява цистинови камъни. Цистинът е вещество, съставено от две цистеинови аминокиселини, свързани заедно.
Съдържащите калций са най-честите камъни в бъбреците (75-90%), следвани от струвитните (магнезиев амониев фосфат) (10-15%), пикочна киселина (3-10%) и цистин (0,5-1%).
Какви са рисковите фактори за камъни в бъбреците?
Може да сте изложени на по-висок риск от развитие на камъни в бъбреците, ако:
- Не пиете достатъчно течности
- Ядете месо и други храни, богати на протеини
- Ядете храни с високо съдържание на натрий или захари (захароза и фруктоза)
- Приемате добавки с витамин С
- Имате фамилна анамнеза за камъни в бъбреците
- Имате запушване на пикочните пътища
- Имали сте операция на стомаха или червата, включително стомашен байпас
- Приемате определени лекарства. Това включва някои диуретици, антиациди на основата на калций, някои лекарства против гърчове
- Имате определени медицински състояния
Повтарящи се камъни в бъбреците
Хората, които продължават да получават камъни в бъбреците са тези, които:
- Приемат храна с високо съдържание на протеини и ниско съдържание на фибри
- Са неактивни или приковани към леглото
- Имат фамилна анамнеза за това здравословно състояние
- Са имали няколко бъбречни или пикочни инфекции
- Са имали камъни в бъбреците преди, особено ако е било преди да са навършили 25 години
Някои лекарства могат да увеличат риска от развитие на повтарящи се камъни в бъбреците.
Това са:
- Аспирин
- Антиациди
- Диуретици (използвани за намаляване на натрупването на течности)
- Някои антибиотици
- Някои антиретровирусни лекарства (използвани за лечение на HIV)
- Определени антиепилептични лекарства
Медицински състояния, които повишават риска от камъни в бъбреците
Някои здравословни състояния могат да ви изложат на по-висок риск от камъни в бъбреците. Те включват:
- Кистозна фиброза
- Цистинурия, генетично заболяване, което причинява натрупване на цистин
- Диабет
- Подагра
- Високо кръвно налягане
- Високи нива на калций в урината (хиперкалциурия)
- Възпалително заболяване на червата (IBD)
- Кисти на бъбреците
- Затлъстяване
- Остеопороза
- Болест на паращитовидната жлеза
- Първична хипероксалурия
- Хемиплегия или параплегия (видове парализа)
Какви са усложненията на камъните в бъбреците?
Бъбречните камъни могат да ви изложат на риск от:
- Запушване, което спира урината нагоре в бъбрека, причинявайки подуването му (хидронефроза)
- Бъбречна инфекция (пиелонефрит)
- Остро бъбречно увреждане (вид бъбречна недостатъчност, която може да бъде обратима)
- Чести инфекции на пикочните пътища (UTI)
- Хронично бъбречно заболяване (CKD)
Как се диагностицират камъни в бъбреците?
Здравните консултанти използват образна диагностика, тестове за кръв и урина за диагностициране.
Ако те подозират, че имате такива, въз основа на симптоми ви и физически преглед, може да се нуждаете от един или повече от тези тестове:
- Изследване на урина
Здравният ви консултант може да тества урината ви за кръв, образуващи камъни кристали и признаци на инфекция.
- Образна диагностика
Рентген, компютърна томография и ултразвук могат да помогнат на здравния ви консултант да види размера, формата, местоположението и броя на камъните.
- Кръвни изследвания
Здравният ви консултант може да използва кръвни тестове, за да провери бъбречната ви функция, да открие инфекции и да търси високи нива на калций или други състояния, които могат да доведат до образуване на камъни.
Симптоми за камъни в бъбреците
Може да не забележите, ако имате малки камъни в бъбреците, защото е малко вероятно да причинят някакви симптоми. Те дори могат да останат незабелязани и да излязат безболезнено с уринирането, без никакъв дискомфорт.
Най-честият симптом на камъни в бъбреците е болка в долната част на гърба, корема или отстрани (болка в хълбока). Може да е тъпа болка или остра и силна. Понякога се нарича болка с колики, защото може да се влошава на вълни.
Други симптоми включват също:
- Гадене и повръщане
- Кръв в урината
- Болка при уриниране
- Неспособност за уриниране
- Чувство на желание за много уриниране
- Треска или втрисане
- Мътна или миришеща урина
Симптоми на големи камъни в бъбреците
По-големите такива обаче, могат да причинят следните симптоми:
- Болка отстрани на корема (в коремната област) или слабините – мъжете може да имат болка в тестисите
- Силна болка, която идва и си отива
- Гадене или повръщане
- Висока температура
- Изпотяване
- Кръв в урината
- Инфекция на урината
Симптоми за бъбречна инфекция
Симптомите на бъбречна инфекция са подобни на тези на камъни в бъбреците, но могат също да включват:
- Висока температура
- Втрисане и треперене
- Чувство на силна слабост или умора
- Мътна и миришеща урина
Кога трябва да се посети здравен консултант?
Не се колебайте да посетите вашия здравен консултант, ако изпитвате симптоми на камък/камъни в бъбреците. Ако имате, ще трябва да знаете къде се намира и какъв е размерът му, за да можете да получите лечение и да предотвратите усложнения.
Кога се нуждаете от спешна медицинска помощ?
Трябва незабавно да се свържете с личен лекар, ако:
- Изпитвате силна, непоносима болка
- Имате висока температура
- Имате пристъп на треперене или гърч
- Имате кръв в урината
Какви въпроси трябва да задам на здравния си консултант?
Може да попитате вашия здравен консултант:
Имам ли камък в бъбрека или има друга причина за моите симптоми?
Какъв тип камъни в бъбреците имам?
Какъв размер е камъкът ми в бъбреците?
Къде се намира той?
Колко камъни в бъбреците имам?
Имам ли нужда от лечение или ще успея да ги отделя по естествен път?
Трябва ли да се изследвам за бъбречно заболяване?
Какви промени трябва да направя в диетата си?
Какъв вид процедура трябва да направя, за да се отърва от камъните?
Лечение на камъни в бъбреците
Повечето камъни в бъбреците са достатъчно малки, за да се отделят с урината и може да е възможно да лекувате симптомите у дома с медикаменти. По-големите може да се наложи да бъдат разбити или отстранени с операция.
Лечение на малки камъни в бъбреците
Ако имате малък камък, който е вероятно да премине сам, вашият здравен консултант ще ви накара да наблюдавате симптомите си, докато не премине в урината ви. Той може да предпише или препоръча медикаменти за:
- Отпускане на уретера и помагане на камъните да преминат
(Често предписваните медикаменти са с такава насоченост)
- Контролиране на гаденето и повръщането
- Управление на болката
Тези медикаменти са нестероидни противовъзпалителни за облекчаване на болката, които да ви поддържат комфортно и да помагат на камъка да премине сам.
Освен тях, здравният консултант може да посъветва и пиене на много течности - до 3 литра през целия ден, всеки ден, докато камъните се изчистят.
Лечение на големи камъни в бъбреците
По-големите камъни се нуждаят от лечение в зависимост от техния размер, местоположение, дали причиняват инфекции или симптоми и други фактори.
Ако имате твърде голям камък или запушване, или ако камъкът не може да се отдели по естествен път сам до няколко седмици, вашият здравен консултант ще препоръча процедури за разбиването или отстраняването му чрез операция.
Процедури за лечение на камъни в бъбреците
Ако имате камък в бъбрека, който не може да премине сам или блокира пикочните ви пътища, вашият здравен консултант ще препоръча процедура за разбиване и/или отстраняването му.
Основните видове операции за отстраняване на камъни в бъбреците са:
- Литотрипсия с ударна вълна
- Уретероскопия
- Перкутанна нефролитотомия
Видът на операцията зависи от много фактори, включително размера и местоположението на камъните.
Литотрипсия с ударна вълна
Тази операция включва използването на ултразвук (високочестотни звукови вълни), за да се определи къде се намира камък в бъбрека.
След това ултразвукови ударни вълни се изпращат към камъка от машина, за да го раздробят на по-малки парчета, така че да могат да преминат по-лесно през уринарния тракт и извън тялото ви.
Тази операция обикновено се извършва след прилагане на болкоуспокояващи лекарства.
Може да се нуждаете от повече от 1 сесия за успешно лечение.
Уретероскопия
Уретероскопията включва преминаването на дълъг, тънък телескоп, наречен уретероскоп, през уретрата (тръбата, през която преминава урината по пътя си от тялото) и в пикочния мехур.
След това се предава в уретера, който свързва пикочния мехур с бъбрека.
Хирургът може или да се опита внимателно да отстрани камъка с помощта на друг инструмент или може да използва лазерна енергия, за да го разбие на малки парчета, така че да може да се отдели естествено с урината ви.
Уретероскопията се извършва под обща анестезия, докато спите.
Перкутанна нефролитотомия
Този вид операция се препоръча, когато камък в бъбрека не може да се лекува с други процедури и включва използването на тънък телескопичен инструмент, наречен нефроскоп.
Прави се малък разрез на гърба ви и нефроскопът се прекарва през него и в бъбрека.
Камъкът се издърпва или разбива по-малки парчета с помощта на лазер или пневматична енергия (ултразвукова сонда).
Тази интервенция винаги се извършва под обща анестезия.
Лапароскопска хирургия
По време на лапароскопска хирургия вашият се прави малък разрез за отстраняване на камъка. В някои редки случаи може да се наложи и да извърши отворена операция (с по-голям разрез) вместо лапароскопия.
Усложнения на лечението
След лечението на големи камъни в бъбреците могат да възникнат усложнения. Вашият хирург трябва да ви ги обясни, преди процедура.
Те зависят от вида на лечението и от размера и позицията на вашите камъни.
Усложненията могат да включват:
- Сепсис, инфекция, която се разпространява чрез кръвта, причинявайки симптоми в цялото тяло
- Запушен уретер, причинен от каменни фрагменти (уретерът е тръбата, която прикрепя бъбрека към пикочния мехур)
- Нараняване на уретера
- Инфекция на пикочните пътища
- Кървене по време на операция
- Болка
Бъбречните камъни причиняват ли бъбречно заболяване?
Ако сте имали камъни в бъбреците, вие сте изложени на по-висок риск от повече камъни в бъбреците и хронично бъбречно заболяване.
Смъртоносни ли са камъните в бъбреците?
Не. Бъбречните камъни не причиняват смърт.
Могат ли камъните в бъбреците да изчезнат сами?
Да. Около 80% от камъните в бъбреците могат да преминат сами. Времето, което ви е необходимо, за да ги отделите, зависи от техния размер и местоположение. Камък, който е по-малък от 4 мм, може да премине в рамките на една до две седмици. По-голям - може да отнеме около две до три седмици, за да премине напълно. След като достигне пикочния ви мехур, той обикновено преминава след няколко дни.
Ако смятате, че имате камък в бъбрека, уверете се, че здравният ви консултант ви е прегледал, за да провери за запушвания или други усложнения. Важно е да се консултирате с него, ако не отделите камъка в рамките на четири до шест седмици.
Мога ли да живея нормален живот с камъни в бъбреците?
Камъните в бъбреците не трябва да ви спират да извършвате ежедневните си дейности или да намаляват качеството ви на живот. Благодарение на отделянето им, докато уринирате и благодарение на възможностите за лечение, те не са за постоянно.
Профилактика на камъни в бъбреците
Най-подходящият начин за предотвратяване на камъни в бъбреците е да се уверите, че пиете много вода - до 3 литра течност през целия ден, всеки ден, за да избегнете дехидратация.
Правете го, за да предотвратите връщането на камъни защото се смята, че половината от хората, които са имали един път, ги получават отново в период от 5 години.
Съветваме ви да:
- Пийте вода (напитки като чай и кафе се броят също)
- Добавяйте пресен лимонов сок към водата си
- Избягвайте газирани напитки
- Не яжте много сол
Ако урината ви е тъмна, това означава, че не пиете достатъчно течности. Тя трябва да е бледа на цвят. Поддържането на урината ви бистра помага да спрете отпадъчните продукти да се концентрират твърде много и да образуват камъни.
Можете да разберете колко е разредена тя, като обърнете внимание на цвета ѝ. Колкото по-тъмна е, толкова е по-концентрирана.
Обикновено сутрин тя е тъмно жълта, защото съдържа натрупване на отпадъчни продукти, които тялото ви е произвело през нощта.
Напитки като чай, кафе и плодов сок могат да се зачитат към приема на течности, но водата е най-здравословният вариант и е най-добрият за предотвратяване на развитието на камъни в бъбреците.
Пийте повече, когато е горещо или когато тренирате, за да компенсирате течностите, загубени чрез изпотяване.
Дори малки камъни, които могат да преминат сами, могат да са много болезнени. Здравният консултант може да предпише медикаменти или да направи препоръки за такива без рецепта за управление на болката. Винаги се консултирайте, преди да приемате някой от тях. Може да увеличи риска от бъбречна недостатъчност, ако ги приемате по време на наличие на камъни в бъбреците и особено с наличие на основни здравословни проблеми.
В зависимост от вида на камъните, които имате,здравният ви консултант може също да ви посъветва да намалите някои видове храни.
Но не правете никакви промени в диетата си, без първо да говорите с него.
Ролята на естествената диета в превенцията на камъни в бъбреците
Новите проучвания предполагат, че хранене с по-висок прием на зеленчуци и плодове играе роля в превенцията на уролитиазата. Епидемиологичните проучвания показват, че диетата може да бъде един от основните рискови фактори за бъбречни заболявания. Изследванията съобщават, че диети с по-голям прием на протеини от растителен произход, в сравнение с протеини от животински произход, могат да подобрят на метаболитната ацидоза при хора с хронично бъбречно заболяване.
Такива диетични интервенции, фокусирани върху намаляване на киселинността с алкали на основата на натрий, са сред основните защитни стратегии. Установено е, че редовният прием на естествени храни, богати на растения, може да увеличи рН и обема на урината, както и количествата инхибитори на образуването на камъни като фитат, цитрат, калий и магнезий, които са свързани със свръх насищане на калциев оксалат и пикочна киселина.
Фитатът е основната форма на фосфат в естествените източници и неговият хранителен прием е свързан с развитието на неразтворими комплекси с калций в червата, което може да причини потискане на образуването на кристали в урината и да намали риска от уролитиаза.
Алкалното натоварване, предизвикано от естествена диета е в състояние да повиши цитрата в урината, което има значителен превантивен ефект върху развитието на камъни в бъбреците. Също така диетичните фибри, които са в изобилие в плодовете и зеленчуците, могат да намалят образуването на камъни поради своите несмилаеми съставки, които се свързват с минерали и мазнини в стомашно-чревния тракт, което води до потискане на отделянето на оксалат и калций с урината.
Проучване, оценяващо връзката между приема на диетични растения, плодове и зеленчуци и риска от поява на уролитиаза при жени, не показва анамнеза за камъни в бъбреците. Тези връзки са оценени с рецидив на камъни при жени с анамнеза за камъни в бъбреците и е установено, че по-високият прием на плодове и зеленчуци е свързан с намален риск от развитие на уролитиаза.
Едно от най-старите известни и често срещани заболявания
Камъните в бъбреците са едно от най-старите известни и често срещани заболявания в системата на пикочните пътища. Те са третото най-често срещано заболяване сред тези на пикочните пътища. Етиологията им е многофакторна и е свързана с генетиката, диетата и ниската активност.
В настоящата статия ще ви предоставим обстоен преглед на ролята на растения и билките като естествени добавки в превенцията или управлението на камъни в бъбреците и ще обясним основните фармакологични механизми, както и техните фитохимични съставки, отговорни за тази дейност.
Лечебни растения за превенция на камъни в бъбреците
През последните години още повече се засилва интересът към билковата и традиционната медицина за превенция и управление на различни заболявания. Лечебните растения се използват от хиляди години за предотвратяване на развитието и повторната поява на камъни в бъбреците в много страни.
Различни лечебни растения и фитохимични съставки са оценени за техния превантивен и терапевтичен потенциал при камъни в бъбреците. Има такива растения с добре установени предклинични и/или клинични доказателства за техния защитен или терапевтичен ефект при уролитиаза.
Диетичните интервенции се вземат под внимание като обещаващи методи за защита на бъбреците, в съчетание с или отделно от наследствени или генетични фактори. Богатите на хранителни вещества растения са ефикасни средства в диетата, които могат да повлияят на риска от повторна поява на калциево-оксалатни камъни.
Установено е, че някои невропротективни билки са ефективни инхибитори на образуването и растежа на кристали.
Билково лечение при уринарни камъни
Билките и билковите лекове са полезни при лечението на камъни в бъбреците. Те предизвикват вниманието сред хората поради техните клинично потвърдени ползи, като имуномодулация, адаптоген и антимутагенни свойства. Поради злоупотребата със синтетични фармацевтични продукти и повишената честота на лоши лекарствени реакции, хората са принудени да се върнат към използването на естествени терапии.
През последните години бяха създадени много алтернативи на терапия за камъни в урината. Много от тези терапии изискват операция, доста скъпи са и често са недостъпни. Поради това повечето хора избират или имат достъп само до традиционни билкови лечения за уринарни камъни.
В следващите редове ще разгледаме различни билкови растения, с добре установени защитни ефекти при уролитиаза, ролята на биоактивните съединения и механизмите на тези лечебните растения.
Бялата бреза благоприятства за изхвърлянето на камъни
Бялата бреза (Betula Pendula Roth) е благоприятна за бъбречни страдания и камъни в бъбреците. Тя е широколистно дърво от семейство Брезови (Betulaceae). Расте добре във влажни, кафяви и сиви горски почви, в иглолистни гори, из сечища, във всички високи планини в България и надморска височина до 2000 м. Използваеми части са листата, пъпките, ресите и кората. Те са богати на бетулин, бетулинова киселина, салицилат, етерично масо, дъбилни вещества, сапонини, танини, гликозиди, минерални сило, витамин С и др.
Благодарение на активните си вещества билката има диуретично, слабително, антимикробно, противовъзпалително, пикочогонно, жлъчегонно и общоукрепващо действие. Благоприятства за изхвърлянето на камъни и пясък от бъбреци и пикочен мехур, бързото зарастване на рани и за имунната система.
Брезата е природен лек за бъбреците, белият дар от природата, от който със сигурност трябва да се възползвате
Най-бърз ефект, растението има под формата на концентриран билков екстракт.
Билкова тинктура БЕТУЛА при камъни в бъбреците
Кора от бреза е включена в състава на нашата Билкова тинктура БЕТУЛА.
Билковият извлек е благоприятен при:
- Камъни в бъбреците
- Пясък в пикочния мехур
- Бъбречни страдания
- Възпаление на бъбречното легенче
- Възпаление на пикочо-половата система
- Нарушено рН на урината
- Подагра
- Ревматизъм
- Стомашно-чревни страдания
Тинктура от Бреза при бъбречни камъни е естествена билкова добавка за подпомагане на бъбреците. Формулирана е с доказана естествена съставка - екстракт от Бреза - кора и корени Брош, за подхранване и защита.
Вземете сила от природата с продуктите на bilkovitinkturi.bg
Коприва при уринарни заболявания
Urtica dioica или Коприва, която принадлежи към рода покритосеменни растения от семейство Копривови “Urticaceae”, има дълга история на благоприятни терапевтични ефекти при уринарни заболявания, по-специално при пикочните пътища и камъни в бъбреците.
Основните био активни фитохимикали на жилещето растение с лековити свойства включват флавоноиди, антоцианини и сапонини. Тези фитосъставки осигуряват възможност за инхибиране на отлагането на калций и оксалат и растежа на кристалите.
Установено е, че добавянето на метанолов екстракт U. dioica на плъхове с камъни в бъбреците е свързано с понижено ниво на креатинин в урината и намаляване на свръх насищането на литогенни подобряващи агенти.
Тинктура Уртикатрин при камъни в бъбреците
Билков извлек от Коприва е естествен диуретик, който насърчава правилния поток на течности в бъбреците и пикочния мехур. Билкова тинктура Уртикатрин предотвратява образуването на камъни в бъбреците. Според изследвания тя може да помогне за поддържане на гладък поток на урината, за изхвърлянето на токсините от пикочните пътища, както и да подпомогне лекарствата, използвани за лечение на инфекции на пикочните пътища.
Обикновено се приемат по 20-30 капки във вода, 2 или 3 пъти на ден.
Корен от Глухарче при камъни в бъбреците
Глухарчето е пълно с витамини A, B, C и D, както и минерали като желязо, калий и цинк. Листата от глухарче се използват за добавяне на вкус към салати, сандвичи и чайове. Корените се използват в някои заместители на кафето, а цветовете се използват за направата на вина.
Този скромен плевел, често разглеждан като неудобство във вашата градина, може да бъде ценен съюзник при лечението на камъни в бъбреците. Познатата билка от детството действа като диуретик, насърчавайки увеличаване на производството на урина и повишаване на потока ѝ, което може да помогне за изхвърлянето на малки камъни, помага за елиминирането на отпадъците и подпомагане на храносмилането.
В допълнение, билката се състои от витамини и минерали, които могат да бъдат от полза за тялото.
Проучване от 2018 г. показа, че Глухарчето ефективно предотвратява образуването на камъни в бъбреците.
Винаги се консултирайте със здравен консултант, преди да вземете екстракт от корен на Глухарче или други билкови лекарства, тъй като те могат да взаимодействат с някои други. Ако приемате диуретици, тази билка обикновено не се препоръчва.
Тинктура от Глухарче при бъбречни камъни
Данделион е нашата тинктура от Глухарче при камъни в бъбреците. Тя може да помогне за премахване на отпадъците, да увеличи отделянето на урина и да подобри храносмилането.
В миналото корените и листата на глухарчето са били използвани за лечение на проблеми с черния дроб. Коренните американци също варят Глухарче във вода и го приемат за лечение на бъбречни заболявания, подуване, кожни проблеми, киселини и разстроен стомах. В традиционната китайска медицина глухарчето се използва за лечение на стомашни проблеми, апендицит и проблеми с гърдите, като възпаление или липса на кърма. В Европа глухарчето се използва за лечение на треска, циреи, проблеми с очите, диабет и диария.
Днес корените се използват главно за стимулиране на апетита, както и при проблеми с черния дроб и жлъчния мехур. Корените от Глухарче се използват като диуретик, за да помогнат на тялото да се отърве от твърде много течности, което спомага за изхвърлянето на камъни.
Приемайте екстракт Данделион по 20-30 капки, разтворени в чаша вода, 2 или 3 пъти на ден, според предписаните ви указания.
Мечо грозде при камъни в бъбреците
Най-известната употреба на Мечо грозде - Uva ursi е при лечение на инфекции на пикочните пътища, камъни в бъбреците и запек. Мечото грозде - лек сред скалите, като диуретик помага за промиване на урината през пикочните пътища, като помага за отстраняването на вредните бактерии. Арбутинът в Uva ursi също допринася за способността му да се бори с проблеми с пикочните пътища.
Тинктура от Мечо грозде - Каменоломна благоприятства при камъни в бъбреците
Билков екстракт от Uva ursi е билков продукт, получен от пресни или изсушени листа на растението Uva-ursi или Мечо грозде, наречено на подобните на грозде клъстери плодове, които обикновено се ядат от мечки. Както Arctostaphylosм (на гръцки), така и Uva-ursi (на латински) означават „грозде на мечките“. Листата на Uva ursi съдържат няколко фитохимикали, включително урсолова киселина, танинова киселина, галова киселина, масла, смоли, хидрохинонови гликозиди (главно „арбутин“) и флавоноиди. Предполага се, че активният компонент на Uva ursi е хидрохинон и по-специално арбутин и метиларбутин, които могат да имат противовъзпалителни и антисептични действия, които се екскретират в урината.
Извлек от Uva ursi се използва за лечение на дизурия, цистит, уретрит и камъни в бъбреците и пикочния мехур. Също така се препоръчва за предизвикване на диуреза и за лечение на запек. В допълнение, листата на Arctostaphylos са били сушени и пушени като тютюн, докато листата и плодовете също са били използвани като храна.
Мечо грозде се използва широко в традиционната медицина като ефективно при лечение на инфекции на пикочните пътища или уринарни симптоми. То се включва в диетични добавки с много съставки, предназначени за различни състояния, като например за предизвикване на загуба на тегло, насърчаване на здравето, предотвратяване на ефектите от стареенето и увеличаване на енергията и издръжливостта.
Uva ursi обикновено се предлага под формата на таблетки и капсули и се приема един до три пъти дневно. Може да се приготви и като чай от изсушени листа или концентрирани екстракти - билкови тинктури.
Нашата билкова тинктура от Мечо грозде - Каменоломна благоприятства при камъни в бъбреците, за пикочен мехур, простата и намалена потентност.
Брош за разтваряне на бъбречни камъни
Rubia cordifolia или Брош е катерещо растение, което расте в горите на Пакистан, Индия, Китай, Корея, Япония и Монголия. В България Брошът се среща из храсталаците, край дворовете и оградите в източната и южната част на страната.
Корените са били използвани за боядисване на коприна и вълна в червено от древни времена поради пигмента ализарин. Затова и се нарича - Червеното багрило в полза на здравето.
Rubia cordifolia или Брош принадлежи към семейството на кафето (Rubiaceae) и се използва като естествен оцветител в храните. Фитохимичният скрининг на R. cordifolia разкрива наличието на различни биоактивни фитохимикали, включително гликозиди, тритерпеноиди, антрахинони, сапонини, хинони и танини, които я правят полезна за лечение на няколко заболявания, като жълтеница, диабетна язва на стъпалото и сърдечно-съдови заболявания. Установено е, че е ефективна при лечението на различни бъбречни заболявания и има превантивен ефект върху камъни в урината.
Може би е най-известно с приложението си под формата на прах или билков екстракт за лечение на:
- Бъбречни и пикочни неразположения
- Разтваряне на камъни в бъбреците и пикочния мехур
Тинктура от Брош срещу образуването на камъни в бъбреците
Хидроалкохолният екстракт от корените на R. cordifolia успешно инхибира екскрецията на калций при образуването на бъбречни камъни, чрез намаляване на образуването на оксалат в урината и регулиране на повторната абсорбция на тубуларен цитрат (повишаващ нивото на цитрат в урината).
Превантивната роля на този екстракт от Брош срещу образуването на камъни в бъбреците се дължи и на неговия инхибиторен ефект върху отлагането и растежа на кристалите на калциев оксалат чрез възстановяване на нивата на магнезий, неговия превантивен ефект върху протеинурията и неговия потискащ ефект върху киселинната пикочна екскреция. Нефропротективният ефект на това лечебно и хранително растение може да се дължи до голяма степен на неговите антиоксидантни свойства.
Терапевтичните свойства на Rubia като противовъзпалителна, антиоксидантна, хепатопротективна и антибактериална активност са потвърдени чрез експериментални данни. Местно проучване в Мароко преди това разкри честата употреба на Rubia tinctorum L. за лечение на камъни в бъбреците.
Третиранията с екстракти от Rubia tinctorum L. (E-RT и EA-RT) намаляват липидната пероксидация и защитават срещу оксидативния стрес.
Семена от сминдух за лечение и профилактика на камъни в бъбреците
Сминдухът е член на семейство Fabaceae. Поради своите терапевтични ползи, той често се използва в аюрведичната медицина. Семената на тази билка се използват за лечение и профилактика на камъни в бъбреците в Северна Африка. Помага за предотвратяване им и значително намалява калцификацията им.
Използва се в различни форми като - като чай, сухо семе, отвара, като тинктура.
Корен от шатавари (аспержи) подобрява диуретичната активност
Принадлежи към семейството на аспержите. Подобрява диуретичната активност. Открито е, че предотвратява развитието на калциево-оксалатни камъни при експеримент с животни.
Бабини зъби предотвратява образуването на камъни в бъбреците
Гок Шура - плод/корен (Tribulus Terrestris) или Бабини зъби - билка за мъжа принадлежи към семейство Zygophyllaceae. Тя е нефропротективно средство и се използва за лечение на заболявания на пикочните пътища в Китай и Индия. Помага за запазване на ранния стадий на уролитиазата и предотвратява образуването на камъни в бъбреците. Трибулус също предлага защита срещу увреждане на бъбреците, причинено от калциев оксалат, според констатациите върху животни от проучвания.
Най-благоприятен и бърз ефект има под формата на билкова тинктура от Бабини зъби срещу камъни в бъбреците, както и за повишаване на либидото за подобряване обмяната на веществата, за повишаване нивата на тестостерона.
ДРУГИ лечебни растения при камъни в бъбреците
Билката риган има антиуролитна активност
Риган (Origanum vulgare) принадлежи към семейство Lamiaceae. В природата това растение често се използва като подправка, а в традиционната за терапевтични цели. Използва се и като диуретик, литотриптер и спазмолитик.
Суровият водно-метанолов екстракт от надземната част на O. vulgare проявява инхибиторна активност при нуклеацията и агрегацията на кристалите на калциев оксалат и също така намалява броя на кристалите, произведени в метастабилни разтвори на калциев оксалат.
Екстрактът от Риган има антиуролитна активност, вероятно чрез предотвратяване на кристализацията на калциев оксалат, защита на бъбречните епителни клетки, антиоксидантни и спазмолитични свойства. Превантивният ефект може да се дължи на неговите активни фитохимикали, включително флавоноиди, терпени, кумаини, сапонини, алкалоиди, стерол и танини.
Обикновен кисел трън при увреждане на бъбреците
Обикновеният Кисел трън - кора от корен Берберис (Berberis vulgaris) принадлежи към семейство Berberidaceae. Оксидативният стрес причинява увреждане на бъбреците и кристализацията на калциев оксалат, която се инхибира от приема на берберис. Най-ефективната форма за употреба е водният извлек. Най-подходящата доза ще бъде под формата на чай: от 10 ч.л. суха кора от корен, около 300 мл вода, отвара за около 10-15 минути.
Семена от черен кимион предпазват от камъни в бъбреците
Кимионът (Nigella sativa) принадлежи към семейство Ranunculaceae. Семената му се използват като антихипертензивно и диуретично средство. При експеримент с животни е установено, че предпазва от образуването на калциево-оксалатни камъни.
Приемайте под формата на чай: 12 ч.л. сухи семена, накиснете във вряща вода и покриите за 20 минути.
Nigella sativa се използва в иранската традиционна медицина за лечение на уринарни камъни. Етаноловият екстракт от семена намалява броя на отлаганията на калциев оксалат в индуцирани
животни и намалява концентрацията на калциев оксалат в урината. Тимохинонът, основният компонент на семената, показва превантивен и терапевтичен ефект при бъбречни камъни. Това фитохимично съединение намалява размера и броя на отлаганията на калциев оксалат в бъбречните тубули при плъхове.
Хибискус има антиуролитиазна активност
Въз основа на традиционната тайландска медицина, Хибискус сабдарифа (Hibiscus sabdariffa) се използва за профилактика и лечение на уринарни камъни. Установено е, че основните активни съставки на това растение включват полифеноли, антоцианини от хибискус, както и L-аскорбинова киселина, кверцетин и протокатехинова киселина.
Водният растителен екстракт демонстрира антиуролитиазна активност поради намаленото отлагане на образуващи камъни съставки в бъбреците в проучване с животни. Клинично изпитване, което тества чаша чай, приготвена от 1,5 g суха Хибискус два пъти дневно върху 18 пациенти в продължение на 15 дни, разкрива урикозуричен ефект и значително повишаване на екскрецията и клирънса на пикочна киселина.
Вечерна иглика намалява вероятността от развитие на камъни в бъбреците
Вечерната иглика (Oenothera biennis) принадлежи към семейство Onagraceae. В изследване при хора е установено, че приемането на 1000 mg семена от билката дневно помага за понижаване на оксалата в урината, калция и индекса на риск на Tiselius, като същевременно значително повишаване на цитатурията, тест за вероятност от развитие на камъни в бъбреците.
Дозировката ѝ е под формата на чай: 2 ч.л. сушени листа. Накиснете в около 250 мл вряща вода за 45 минути. Два пъти дневно 1:5 тинктура: 1,5–3 мл.
Други Антиуролитиатични растения
Различните традиционно базирани групи лечебни растения са били използвани като лек против уролитиаза, принадлежащи към семействата: Amaranthaceae, Malvaceae, Meliaceae, Satavari, Oxalidaceae, Crassulaceae, Saxifragaceae и др. Като се има предвид наличието на терапевтични дейности като противовъзпалителни, антиоксидантни, аналгетични, диуретични или литотриптични действия, тези растения са използвани като моно- или полихерби в състави против нефролитиаза.
Малина за предотвратяване на камъни в бъбреците
Плодовете на растението Rubus idaeus L., известно още като малина, са изобилие от глюкозаминогликани, цитрат и магнезий, които могат да помогнат за предотвратяване на камъни в бъбреците.
Малина (Rubusidaeus, от семейство Rosaceae) е търговска овощна култура, отглеждана в много европейски и средиземноморски страни и се използва широко за хранителни и медицински цели. Установено е, че малината е способна да изхвърля камъни от пикочните пътища след интензивно приложение. Съобщава се за профилактичния ефект на малината върху образуването на калциево-оксалатни камъни. Установено е, че метаноловият екстракт от малина е мощен диуретик чрез инхибиране на активността на алдостерона или епителните натриеви канали.
Зелен Чай ефективен при лечение на камъни в бъбреците
Епигалокатехин, полифенолен компонент, който е широко разпространен в Camellia sinensis L. - зелен чай, е доказано, че е ефективен при лечение на камъни в бъбреците. Действа като мощен антиоксидант за намаляване на оксидативния стрес и риска от образуване на камъни.
Зеленият чай (Camellia sinensis) отдавна се използва като билково лекарство с няколко полифенола, което ги прави мощни антиоксиданти.
Получава значително внимание за употреба като хранителна добавка при пациенти, страдащи от нефролитиаза и камъни в урината.
Защитният ефект на зеления чай най-вероятно се дължи на наличието на полифеноли и други фитохимикали. Катехините на зеления чай осигуряват защитни ефекти срещу индуцирана от оксалат токсичност. Добавянето на зелен чай инхибира растежа на кристали в бъбреците на плъхове и намалява екскрецията на оксалат. Тези резултати като цяло показват, че зеленият чай, богат на антиоксиданти, има защитен ефект срещу развитието на калциеви камъни в бъбреците.
Магданозът е полезен при лечението на уролитиаза
Магданозът съдържа големи количества апиол и миристицин, две съединения с биологични свойства, които са антиоксиданти и диуретици и се смята, че са полезни при лечението на уролитиаза.
Магданозът (Petroselinum crispum Mill.), принадлежащ към семейство Сенникоцветни, е известен като билка, подправка и зеленчук и е широко разпространен в Западна Азия, Средиземноморието и няколко европейски страни. За това растение се съобщава за различни фармакологични действия, като антиоксидантно, противовъзпалително, диуретично, нефропротективно, ензимно-модулиращо и антихипертензивно действие. Тези полезни действия могат да се дължат на неговите биоактивни съставки, включително флавоноиди, каротеноиди, кумарини, токоферол и аскорбинова киселина.
Магданозът и неговите екстракти се използват потенциално като допълващо/алтернативно лечение на различни бъбречни заболявания. P.crispum се използва като обещаващо средство за лечение на уролитиаза. Неговият етанолов екстракт предотвратява нуклеацията и утаяването на калциев оксалат, свръх насищане на урината и отделяне на протеини в урината в модел на образуване на калциев камък при плъх.
Установено е, че магданозът е ефективен при регулиране на pH на урината при стойност, при която кристалите на калциевия оксалат могат да се поддържат като диспергирани частици и елиминирането на тези кристали може да бъде улеснено.
Нарът поддържа бъбреците здрави
Дървовидният нар или Punica granatum L. е общоприето име за плод, който съдържа активни съставки като флавоноиди, алкалоиди, гликозиди и стероиди с антиоксидантни и противовъзпалителни свойства.
Нарът отдавна се използва в традиционната медицина. Плодът от нар, известен като „аптеката за себе си“ , е богат източник на полифеноли, алкалоиди и антоцианини (флавоноидни антиоксиданти), които са много способни да пречистват свободните радикали.
Така, че сокът от нар е не само вкусен, но и противовъзпалителен. Може да помогне за намаляване на размера на камъните в бъбреците и дори да предотврати образуването им на първо място. Така че - пийте редовно сок от нар. Не е ясно по колко точно е безопасно да пиете през деня, но една или две порции всеки ден е разумно количество за повечето хора.
Всички части на това растение могат да се използват в традиционните лекарства за превантивни и терапевтични цели. Семената от нар се използват за регулиране на отделянето на урина и усещането за парене на урината, маслото от семена, сокът, цветовете и кората му се използват за защита срещу нефротоксичност, а екстрактите при бъбречна недостатъчност и бъбречни артерии.
Ефектите на това растение срещу хиперкалциурия и уролитиаза привлякоха значително внимание към употребата на нар за предотвратяване на образуването на бъбречни камъни. Неговите терапевтично полезни фитохимикали са отговорни за мускулната релаксация в пикочните и жлъчните пътища, следователно камъните могат лесно да бъдат отстранени от бъбрека.
Екстрактите и сокът от нар значително инхибират предизвиканите от хипероксалурия оксидативни бъбречни тубулни увреждания. Освен проучванията върху животни, нефропротективната роля на екстракта от нар върху образуването на калций-съдържаща литиаза при хора (18-70 години) с повтарящо се образуване на камъни е клинично проучена. Ежедневният прием на пациенти с екстракт от нар показва, че тази интервенция може успешно да контролира риска от образуване на камъни в бъбреците.
Американската асоциация за инсулт отбелязва, че някои лекарства за понижаване на холестерола могат да взаимодействат със сока от нар. Ако приемате такива или подобни, консултирайте се преди употреба.
Мастиковото дърво е естествено лекарство за антилитиозни цели
Мастиковото дърво (Мастикс) или Pistacia lentiscus (Anacardiacceae) е често срещан вечнозелен двудомен храст, разпространен в широк диапазон от местообитания, по-специално в района на източното Средиземноморие. В народната медицина е известно като лечебно и хранително растение с различни терапевтични възможности, като антиоксидантни, антимикробни, диуретични, антилипидни пероксидни и антиуролитиазни дейности.
Екстрактът от плодове демонстрира потенциал за защита на човешки бъбречни клетки от калциев оксалат. P. lentiscus може да се счита за обещаващо естествено лекарство за антилитиозни цели.
Кантакари при различни бъбречни заболявания
Кантакари (Solanum xanthocarpum), известен също като „жълтоплодна нощенка“ и „тайландски зелен патладжан“, е известно и широко използвано ядливо традиционно лечебно растение в Индия. Семената и плодовете се консумират като храни и зеленчуци. Това растение се използва като общо средство за лечение на различни бъбречни заболявания, включително затруднено уриниране, инфекции на пикочните пътища, нефротоксичност и уролитиаза.
Плодът на S. xanthocarpum е богат източник на стероидни гликол-алкалоиди, кумарини, тритерпени и сапонини. Екстрактът от петролев етер от плодовете проявява нефропротективна активност, вероятно поради анти-липидната пероксидация и антиоксидантните ефекти на растителните съставки. Установено е, че метаноловият екстракт е успешен за предотвратяване и инхибиране на нефролитиаза, бъбречна хипероксалурия, кристалурия и свръхнасищане на калциев оксалат. Той упражнява антиоксидантна и диуретична активност и също така намалява екскрецията на фосфор при плъхове, предизвикани от камъни. Плодовете на това растение съдържат сапонини с висока противолитична активност.
Как билките влияят на камъните в бъбреците
Клиничните изследвания са фокусирани най-вече върху установяването дали честотата на камъните или честотата и размерът на камъните в бъбреците са се променили. Големите камъни се свиха, докато малките бяха унищожени. Повечето изследвания показват, че билките имат диуретични свойства. Обикновено камъните в бъбреците се намират в уретерите и бъбречното легенче. Най-вероятната причина за преминаване и елиминиране на камъни е увеличеният обем на урината. Не е известно какво е довело до намаляването на размера. В резултат на това, дори при опити с обнадеждаващи открития, може да не разберем напълно как функционира определено билково лекарство.
Доказано е, че някои от леченията намаляват отделянето на калций в урината и увеличават отделянето на цитрат в урината, като и двете повлияват свръх насищането на урината. Билките възпрепятстват нуклеацията, развитието и агрегацията на кристалите, което пречи на ембрионалния камък да расте по размер и да се задържа в ограничените бъбречни тубули.
Билковите лекарства засилват отделянето на урина, като насърчават потока на урината през бъбречните тубули и изчистването на развиващия се камък, преди той да е твърде голям, за да се движи и да запуши тубулните лумени. Те могат да попречат на бъбреците да произвеждат реактивни кислородни видове, за които е известно, че насърчават прикрепването на кристали и тяхното задържане в бъбреците чрез увреждане на бъбречния епител.
Никоя билка не може да коригира терминална бъбречна недостатъчност или нещо от този калибър.
Но ако имате на лице някой от 5-те основни рискови фактора от списъка по-долу, билките ще бъдат огромна подкрепа за вашите бъбреци:
- Хроничен стрес
- Високо кръвно налягане
- Диабет
- Висок прием на натрий
- Честа употреба на болкоуспокояващи (особено НСПВС като ибупрофен и парацетамол)
Те ще ви дадат огромен тласък на жизнеността, общото здраве и нивата на енергия. Защото нека бъдем реални, подмладяването на цялото ви тяло на възможно най-дълбоко ниво започва с подобряване на функцията на черния дроб и бъбреците.
Какво мога да очаквам, ако имам камъни в бъбреците?
Около 90% от малките камъни в бъбреците (по-малки от 6 mm) и 60% от големите камъни (по-големи от 6 mm) преминават сами. Ако имате голям камък в бъбрека или такъв, който блокира потока на уриниране, ще трябва да предприемете процедура за неговото разбиване и/или отстраняване. Понякога по-малки камъни, които се очаква да преминат сами, могат да растат или да се преместят, за да създадат запушване.
Ако сте имали камъни в бъбреците, има вероятност да получите повече в бъдеще. Вероятно ще трябва да работите върху предотвратяването им с промени в храните, които ядете, и понякога с лекарства, но най-добре е първо да пробвате с помощ от природата - билките.
Кой е най-добрият начин да се справим с камъни в бъбреците?
Камъните в бъбреците могат да бъдат разочароващи в най-добрия случай и агонизиращо болезнени в най-лошия. За да предотвратите влошаване на ситуацията, трябва да бъдете оценени от здравния си консултант възможно най-скоро. Болката може да стане силна и може да се наложи операция.
Ако вашият здравен консултант смята, че камъните в бъбреците ви могат да преминат сами, трябва да пиете много вода, за да помогнете за изхвърлянето им. Вземете всички медикаменти, както е предписано и следвайте препоръките какво да ядете и пиете (и какво да избягвате). Освен това не забравяйте, че камъните в бъбреците са временно състояние. Те няма да ви безпокоят вечно.
Лечебните растения - най-добрата превенция
Лечебните растения, включително хранителните добавки, плодовете и зеленчуците, имат основна роля за човешкото здраве и превенцията на заболявания, включително камъни в бъбреците. Въпреки това, фармакологичните доказателства за диетичните растения и техните фитонутриенти за предотвратяване на камъни в бъбреците все още не са добре установени. В тази статия ви представихме доказателства за ефикасността и фармакологичните механизми на различни билкови растения и техните фитохимикали при превенцията или управлението на камъни в бъбреците. Текущата литература показва, че голям брой проучвания върху животни и хора са проведени за оценка на превантивните ефекти на тези растения и техните фитохимикали като хранителни добавки при развитието на уролитиаза.
Бяха обаче проведени ограничени проучвания при хора за ефикасността на лечебни и диетични растения при лечението на камъни в бъбреците.
Много от тези растенията са с потвърдена ефикасност от клинични проучвания. Хранителни добавки (главно диетични полифеноли), включително катехин, епикатехин, EGCG, диосмин, рутин, кверцетин, хиперозид и куркумин, могат да бъдат предложени като обещаващи хранителни добавки за превенция на уролитиаза.
В заключение, резултатите, получени от наличната литература, разкриват, че диетичните растения и техните фитонутриенти могат да бъдат полезни при превенцията и интервенцията на уролитиазата. Тъй като естествените диетични препоръки за пациенти с риск от камъни в бъбреците са слабо осигурени и пациентите често изискват инструкции за полезен диетичен режим, от съществено значение е лекарите да имат основани на доказателства познания относно ефикасността, фармакологичните механизми и страничните ефекти на прилагане на защитен диетичен режим.
Еволюцията на съвременната цивилизация включва билкова медицина
Използването на билкови продукти напоследък привлече повече внимание поради високата цена и отрицателните странични ефекти пред имплантирането на инструменти и хирургията на пикочните пътища. Хората и дори животните отдавна разчитат на лечебните растения като важен източник на храна и лекарства. В днешно време редица изследователи базират своите изследвания на природни ресурси като лечебни билки и набор от натурални техники.
Лечебните растения облекчават болката при камъни в бъбреците и инхибират литогенезата. Те могат да премахват камъните от бъбреците (калциев оксалат, пикочна киселина, струвит и цистеин). Еволюцията на съвременната цивилизация включва използването на билкова медицина.
Образуването на камъни може да бъде избегнато чрез наличието на много биоактивни компоненти, открити в полифеноли, флавоноиди, фитостероли, сапонини, фуранохромони, алкалоиди и терпеноиди. Доказателствата сочат техните потенциални литолитични, спазмолитични и диуретични свойства, както и инхибиращо влияние върху кристализацията, нуклеацията и агрегацията на кристалите като възможни причини за техните терапевтични ефекти. Тези ползи могат да бъдат причинени от антиоксидантни, противовъзпалителни или антибактериални характеристики, в зависимост от участващите молекулярни пътища.