БЯЛ РАВНЕЦ - ИЗБАВЛЕНИЕ ОТ ВСИЧКИ БЕДИ ➤ ВИДЕО
Билката Бял равнец - известна още като “Achillea Мillefolium”, е типична за Северното полукълбо и с множество приложения.
Бял равнец - и за жени и за мъже
От една страна белият равнец е наричан мъжка билка, защото в миналото е бил използван от войниците за спиране на кръвоизливи и като болкоуспокояващо, а от друга страна е наричан женска билка, заради изразено положителното му въздействие при маточни кръвотечения, менструална болка, менопауза и много др.
Освен това тази билка се слави със силното си имуно стимулиращо и антибактериално действие!
История на билката
Всъщност Белият равнец произлиза от Европа, но постепенно е започнала да се отглежда и в Северна Америка.
Наименованието “Achillea” идва от митичния герой Ахил, който бил най-смелият и най-силният от всички гърци, които са участвали в Троянската война. Митовете разказват, че той използвал именно бял равнец за себе си и своите войници, с цел укрепване на здравето и придобиване на повече сила.
Другата част от ботаническото му наименование “Millefolium” пък означава “този, който идва от хиляда листа” и е свързано с многобройните, фини и перести листенца на самото растението. Поради тази причина много често то бива наричано и „Хилядолистен равнец”.
Белият равнец също така е бил използван от гърците още преди 3000 години за:
- лекуване на леки външни рани.
От цветчетата и листенцата му те правели чай:
- за общо укрепване на тялото
А пресните листчета използвали:
- за спиране на кървене,
- лекуване на стомашни проблеми,
- Температура,
- намаляване на менструалното кървене и болки,
- както и по-добра циркулация.
Още една много известна известна употреба на листа от бял равнец по това време е била свързана с:
- облекчаване на зъбобол
В китайската медицина белият равнец пък е много ефективно естествено средство за облекчаване на проблеми с:
- бъбреците,
- далака
- и черния дроб.
Дори и до ден днешен китайците използват извлек от тази билка за:
- общо тонизиране на организма
- и увеличаване на енергията
Множество съвременни изследвания потвърждават способностите на белия равнец:
- да дезинфекцира
- и намалява кръвотечението при различен вид наранявания
Специалистите по природна медицина са на мнение, че тази билка е най-подходящата и за:
- подобряване на циркулацията в матката
- менструалния цикъл
- и намаляване на маточниБотанически характеристики
Белият равнец е многогодишно и тревисто растение с тънко, хоризонтално разклонено пълзящо коренище.
Стъблата му са изправени, не разклонени, влакнести и високи около 60-100 см. Листата са последователно разположени, дълги до 10 см, перести и влакнести.
Цветовете на тази билка са събрани във формата на цветни кошнички и връхни щитовидни съцветия.
Плодовете му са белезникави, дълги около 2 мм продълговати семена, надлъжно сплеснати и без хвърчилка, а всяко растение дава около 25 000 броя семена, като 1 000 семена тежат 0,13 - 0,15 грама.
Използваемите части на белия равнец включват облистените цветоносни стъбла, известни още като Herba Millefolii и цветните му кошнички - Anthodium-Flos, Achilleae millefolii, които се събират за обработка.
Състав на билката
Като химичен състав равнеца съдържа главно етерични масла, от които 0,25% по време на цъфтеж. Те се състоят от монотерпени и сесквитерпени, главната им съставка е хамазулен. Най-търсени са тези видове, които съдържат до 35% хамазулен в маслото, извличано от него.
Кога и как расте
Белият равнец е сухоустойчива и студоустойчива билка, която вирее в равнинните, полупланински и планински райони и може да издържи на температури до –30 градуса. Той не е взискателен към почвената и въздушна влага, а така също и към хранителните вещества в земната маса, но все пак предпочита лека и богата на хумус почва. Специфично за белият равнец е, че не понася твърде тежките и влажни почви и предпочита pH 6,9 - 7,5. Растението живее по-дълго на бедни и варовити почви.
От друга страна, белият равнец понася сгъстяване на посевите, понеже не е взискателен към светлината, но прекалената им гъстота на води до намаляване хамазулена в растенията. Понеже не се влияе от засенчване, равнецът може да се отглежда дори и в овощни градини. Той не изисква обилно наторяване. Едновременно с дълбоката есенна оран, която е на дълбочина 25-30 см се внася по 1 тон на декар разложен оборски тор. След това се бранува или фрезова на по-малка дълбочина и се оформят бразди през 35-40 см, в които се засява равнецът.
Експлоатацията на растенията всъщност започва от втората година, понеже през първата година на разсаждането те не цъфтят. Ето защо е препоръчително есенното разсаждане, като така още през следващата пролет растенията ще започнат да образуват цветоносни стъбла. В противен случай, при пролетното разсаждане ще се наложи да се изчака цветообразуването чак през следващата година.
Приложение на белия равнец
Заради своето силно антисептично действие, белият равнец е в състояние да унищожи разнородни бактерии и вируси. Горчивите съставки на тази билка и мастните киселини спомагат на жлъчния поток.
Белият равнец може да:
- подобри и храносмилането (намалявайки опасността от образуване на камъни в жлъчката)
- помага за секреция на ензими и стомашен сок (което от своя страна ще повиши апетита и ще подобри храносмилането)
- той е още и силен деконгестант (защото намалява запушването на носа и помага при силна хрема)
- може да омекоти кашлица
- да потисне инфекции на синусите
- и да намали секрецията на храчките
Билката е полезна:
- при облекчаване на различни алергии (защото намалява секретирането от носа и очите, причинени от наличието на плесени, прах и прочие)
- предизвиква изпотяване при настинка или грипна инфекция
- успокояващо действие върху кожа с екземи
- може да бъде от голяма полза дори и при лечение на артрит (защото има силно противовъзпалително влияние)
В наши дни белият равнец намира приложение както в народната медицина, така и в козметиката. Някои хора дъвчат пресни листа за да облекчат на зъбобола си.
Билката се прилага и върху кожата - за да спре кървенето на хемороиди, рани и прочие.
Билката има и кръвопречистваща сила и е идеално средство за детоксикация на организма.
В комбинация с други билки белият равнец се използва:
- при подуване
- метеоризъм
- и други стомашно-чревни оплаквания
Евентуални странични ефекти
Употребата на бял равнец е безопасна за повечето възрастни. При някои хора обаче, може да предизвика сънливост и повишено уриниране, когато се приема перорално. Когато влиза в контакт с кожата, е възможно да предизвика известно дразнене.
Не трябва да приемате бял равнец перорално, ако сте бременна, тъй като се смята, че той може да повлияе на менструалния цикъл и дори да предизвика аборт. Избягвайте употребата му също и ако кърмите, защото няма достатъчно информация за неговата безопасност.
Билката може да предизвика алергична реакция при хора, които са чувствителни към семейство Asteraceae/Compositae. Като членове на това семейство можем да посочим амброзия хризантеми, невен, лайка, както и много други. Ако имате алергии, не забравяйте да се консултирате с вашия лекар, здравен консултант или билкар, преди да приемете бял равнец.
Освен всичко това, Белият равнец може да забави кръвообращението и има опасения, че може да засили кървенето по време и след операцията. Затова трябва да спрете приема на бял равнец най-малко 2 седмици преди планирана операция. Не използвайте Бял равнец и, ако приемате противосъсирващи лекарства (антикоагуланти, антитромбоцитни).
Големите количества от билката могат да забавят кръвосъсирването, а приемът им заедно с лекарства, които също забавят кръвосъсирването, може да увеличат вероятността от образуване на синини и кървене.
Белият равнец обаче, не трябва да се приема твърде дълго време, защото активните му съставки ще увеличат чувствителността на вашата кожа към слънчевите лъчи.
Билката - “избавление от всички беди”
С богатата си биография като билка, използвана в медицината от древността, до наши дни, белият равнец се нарежда на едно от челните места по полезност.
Може би затова растението е наричано още и "избавление от всички беди", с вяра в магическите му способности да помага дори и там, където няма надежда за изцеление.
Все пак употребата му трябва да е внимателно преценена и дозирана, след консултация със здравен консултант и при спазване на всички предписания за безопасност.
За щастие в наши дни не е нужно да отглеждаме бял равнец в градината си, за да можем да се възползвате от многобройните му лечебни свойства, защото той е достъпен в повечето аптеки, био магазини или онлайн. >> Всички продукти билкови тинктури.
Билкова тинктура от бял равнец
Въпреки широката употребата на белия равнец, както вътрешно, така и локално,
“Най-добре е да се използва екстракт с високо качество, точно дозиран.”
Под формата на екстракт, билката има свойството да повлиява ефективно:
- влошена циркулация на кръвта
- да повишава имунитета
- и да предпазва от сезонни грипни заболявания.
- тя е и със силно тонизиращо действие
Приемът й е особено полезен през есенния и зимния период на годината.
Изключителните лечебни свойства на билката ни накараха да създадем продукт, чийто ефект е безспорен.
Билковата тинктура “Хормонален баланс” благоприятства за:
- правилното функциониране на женска полова система
- при настинка
- и за ускоряване на заздравителния процес при рани
Препоръчана от народната медицина
Много специалисти по природна медицина са на мнение, че белият равнец е най-подходящата билка за подобряване на циркулацията в матката, менструалния цикъл и намаляване на маточните спазми. Причината за тези полезни свойства са голямото количество на етерични масла, танини, органични киселини, смоли, витамин С, К и β-каротин, което съдържа.